Metoda nauczania

Udzielając lekcji, dążę  do tego, aby jak najszybciej pomóc Wam w porozumieniu sie w języku niderlandzkim w różnych sprawach codziennych. Dlatego od kilku lat stosuję tę samą metodę, mianowicie: udzielam lekcji tematycznie. To znaczy, że co trzy lekcje jest przerabiany inny temat. Na jeden temat poswiecamy trzy lekcje. (lekcja 1: CZYTANIE, lekcja 2 :PISANIE, lekcja 3: MÓWIENIE ). 

Na pierwszej lekcji poznajemy nowe słówka danego tematu, adekwatnie do poziomu i tematu omawiamy teksty. 


Na drugiej lekcji układamy rozmówki związane z danym tematem pomiędzy sobą i je zapisujemy. Może być to dialog z życia wzięty, który kiedyś Wam sie przytrafił. 


Podczas trzeciej lekcji prowadzimy rozmówki między sobą z dialogów które tydzień wcześniej ułożyliśmy i zapisaliśmy. 


Pomiędzy tematami zajmujemy się oczywiście również gramatyką (zależnie od poziomu, jeśli grupa calkiem początkująca to rozpoczynamy od alfabetu) i krok po kroku pniemy się w górę. 


 W wszystkich grupach stosuję metodę wyżej   wymienioną. W grupie dla poczatkujacych bardziej skupiamy sie na podstawach związanych z danym tematem i lekcja bardziej jest tłumaczona w języku   polskim, tak by dobrze zrozumieć gramatykę oraz poznać  słówka. Jeśli rozpoczynamy nowy temat robimy najpierw burze mózgu: zapisujemy jak najwięcej holenderskich słówek kojarzących nam się z danym tematem. Potem przerabiamy kilka czasowników i na koniec układamy zdania. Kolejne lekcje poswiecamy na  powtórkę słówek  oraz staramy sie prowadzić krotkie dialogi miedzy soba w jezyku niderlandzkim. W grupie dla (srednio)zaawansowanych, lekcje prowadzone są głównie  w języku niderlandzkim, tak by podczas tych dwóch godzin  jak najwięcej osłuchać się z językiem. W tej grupie dużo rozmawiamy między sobą (oczywiście po niderlandzku) prowadząc dialogi na poszczególny temat lekcji (lekarz-pacjent). W grupie zaawansowanej jest ''zakaz'' mowienia po polsku. Gdy jakieś słówko jest niezrozumiale, tłumaczę je po holendersku. W tej grupie dużo rozmawiamy i bardziej zagłębiamy sie w tajniki gramatyki, kładziemy przysłowiową „wisienkę nad i”. Prowadzimy dyskusje ucząc się uzasadniać swoją wypowiedź, bywają prezentacje,

przerabiamy idiomy, przysłowia.